Aave Coin Nedir? Aave Coin Yorum ve Geleceği 2022

0 5

Bu yazımızda Aave coin nedir, kripto para birimi Aave nedir, Aave coin nasıl satın alınır gibi sorulara cevap vermeye çalıştık. İşte Aave coin yorum ve geleceği hakkında detaylar…

AAVE Coin Kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 AAVE Coin 2,550.80 TL TL’den işlem görüyor. AAVE Coin fiyatı son 24 saat içerisinde 3.16% değişim gösterdi. AAVE Coin’in son 24 saatteki işlem hacmi ise 609,198,142 $ dolar, toplam piyasa değeri ise 2,355,874,841 $ dolar seviyesinde.

AAVE Coin Kaç Dolar?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 AAVE Coin 172.49 $ dolardan işlem görüyor.

Aave Coin Nedir?

Aave, merkezi olmayan bir şekilde çeşitli borç bazlı ürünler sunan açık kaynaklı, gözetimsiz bir para piyasası platformudur.

Aave, geleneksel finanstaki para piyasalarına benzer bir rol oynayan, borçlanma ve borç verme için merkezi olmayan bir finans protokolüdür. Aave, dijital varlıkları likidite havuzlarına yatırırken, aTokens biçiminde gerçek zamanlı olarak faiz kazanmanızı ve ayrıca aşırı teminatlı krediler yoluyla dijital varlıkları ödünç almanızı sağlar. Aave, teminat gerektirmeyen kısa vadeli bir kredi mekanizması olan Flash Loans’ı da tanıttı. Aave, teminatlı likidite sağlayan ve platform yönetimine oy veren AAVE token sahipleri tarafından merkezi olmayan bir şekilde yönetilir.

Para piyasaları, küresel finansın önemli bir bileşenidir. Kısa vadeli krediler, istikrarlı sermaye getirisi ve nispeten düşük risk şeklinde likidite sağlarlar. 2020 yılı itibariyle para piyasalarında 4 trilyon dolardan fazla tutulmakta olup, küresel piyasalar için omurga görevi gören istikrar ve likidite sağlamaktadır. Giderek artan bir şekilde, para piyasası modelindeki yinelemeler, hızla gelişen merkezi olmayan finans sektöründe (DeFi) benzer şekilde kritik bir rol oynuyor.

Aave, merkezsiz bir şekilde çeşitli borca ​​dayalı ürünler sunan açık kaynaklı, gözetimsiz bir para piyasası platformudur. Ethereum üzerine kurulu bir DeFi platformu olarak Aave, ETH, DAI ve USDC gibi bir sabit para paketi ve merkezi olmayan finans ekosisteminden çeşitli ERC-20 tokenlarını barındırır. Aave Protokolü, dijital varlıklarınızı, sabit oranlı krediler, değişken oranlı krediler ve hızlı krediler şeklinde varlık ödünç alabileceğiniz havuzlara yatırarak faiz kazanmanızı sağlar. Aave’nin havuzlarına token yatırırsanız, karşılık gelen miktarda aToken alırsınız. Aave’den borç alırsanız, kredinizi desteklemek için başka bir varlıkta yeterli teminat sağlamanız gerekir. Bu, kredinizi geri ödeyememeniz veya teminatınızın değerinin düşmesi durumunda protokoldeki fonları güvence altına alır.

Aave’de, istikrarlı oranlı krediler, bir bankadan alınan geleneksel bir krediye benzer şekilde, zaman içinde istikrarlı bir faiz oranına sahiptir. Değişken faizli krediler, arz ve talebe göre dalgalanan dinamik bir faiz oranına sahiptir. Birçok DeFi borçlanma platformu gibi, Aave’nin piyasa mekanizmasının önemli bir unsuru aşırı teminatlandırmaya bağlıdır ve hem sabit oranlı hem de değişken oranlı krediler, onları desteklemek için yeterli teminat olduğu sürece açık kalabilir. Flaş Krediler, teminat gerektirmeyen yeni ve deneysel bir borçlanma mekanizmasıdır, ancak kredinin tek bir Ethereum işleminde geri ödenmesi gerekir. Flaş Krediler, geliştiriciler veya biraz teknik bilgiye sahip kişiler tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Aave Protokolü, yenilikçi para piyasasını yönetirken, tamamen merkezi olmayan otonom organizasyon (DAO) yönetişim modelini benimsemiştir; burada AAVE yönetişim token’ının sahipleri, token’larını oylama ve stake etme yoluyla platformu güvenli bir şekilde yönetmeye ve geliştirmeye teşvik edilir. Platformdaki değişiklikleri önerme ve oylama sorumluluğuyla, AAVE token sahipleri, Aave’nin para piyasalarındaki risk ve ödül kollarını toplu olarak yönetir. Aave ilk olarak 2017’de yerel bir LEND tokenı ile başlatılırken, DAO’nun ilk Aave İyileştirme Önerisi, Eylül 2020’de yürütülen AAVE tokenına bir token geçişini onaylamak için oy kullandı.

aTokens

Aave, sisteminde borcu yönetmek için bir aşırı teminatlandırma ve tasfiye sistemi kullanır. Aave’e token yatırarak, Aave’nin token havuzlarına likidite sağlayarak aTokens’in otomatik olarak basılmasını tetiklersiniz. Bu ERC-20 tokenları, dayanak varlığın değerine 1:1 oranında sabitlenir ve sağladığınız likiditeye ilişkin bir taleptir. AToken’s, borçlanma talebi ve likidite arzına göre dalgalanan cüzdanınızda doğrudan gerçek zamanlı olarak faiz kazanır. aTokens tutarak, yatırılan varlıklar üzerinde sürekli olarak faiz kazanırsınız, bu da herhangi bir zamanda kullanılabilir. ATokens ayrıca sahiplerine Aave’nin Hızlı Krediler mekanizmasından tahakkuk eden ücretlerin bir yüzdesine hak verir.

Her aToken, tek bir kripto varlığına dayanır. Aave’ye ETH yatıran kullanıcılar aETH tokenlarına basacak, DAI’yi Aave’e yatıran kullanıcılar aDAI tokenlarına basacak. AETH ve aDAI, ilgili dayanak varlıkları için borç verme arzına ve borçlanma talebine bağlı olarak farklı faiz oranları kazanacaktır. Bir varlık ne kadar çok kullanılırsa, faiz oranı o kadar yüksek ve risk o kadar yüksek olur. Kullanım oranı %100’e yaklaştıkça, likiditenin tükenmesi gibi gerçek bir tehlike vardır ve bu, teminatın değeri borçları veya kullanıcıların teminat çekme isteklerini karşılamak için yetersiz hale geldiğinden, sistemin yetersiz teminatlandırılmasına neden olabilir.

Liquidations (Tasfiyeler)

Aave platformunda, flaş krediler dışındaki krediler, aşırı teminatlandırma gerektirir; bu, kilitlenen teminatın değerinin her zaman kredinin değerinden daha değerli olması gerektiği anlamına gelir. Fazla teminatlı kredilerde, borçlular teminatlarının değerinin asla minimum seviyenin çok altına düşmemesini sağlama sorumluluğuna sahiptir, aksi takdirde likidite riskiyle karşı karşıya kalırlar. Bir kredi tasfiye edildiğinde, borcun bir kısmını, ayrıca cezaları ve ücretleri geri ödemek için teminatın bir kısmı otomatik olarak satılır.

Borçlular için acı verici olsa da, tasfiyeler, savunulamaz kredileri sistemden çıkararak Aave platformunun geçerliliğini garanti eder diğer kullanıcılar için yeterli likiditenin sağlanmasına ve platformda dengenin korunmasına yardımcı olur. Tasfiye olayları sistemdeki likiditeyi sürdürmek için yeterli değilse, Güvenlik Modülünde kilitlenen AAVE tokenları, platforma likiditeyi geri kazandırmak için açık piyasada açık artırmaya çıkarılır.

Güvenlik Modülü

DeFi birleştirilebilirliği örneğinde, Aave, yeni finansal ürünler ve mekanizmalar oluşturmak için Balancer gibi diğer merkezi olmayan finans platformlarıyla bütünleşir. Aave’nin Güvenlik Modülü, AAVE belirteç sahiplerinin daha fazla AAVE belirteci kazanmak ve protokol kararlarına oy vermek için tokenlarını kilitleyebilecekleri Balancer platformunda belirlenmiş bir likidite havuzudur. Güvenlik Modülünde kilitlenen AAVE tokenları, likidite mekanizmasını sağlamak için Aave Protokolünden ücret alır ve Aave’deki varlıkların kullanımının çok yüksek olduğu ve yüksek çalışma riskinin olduğu bir açık olayı durumunda son çare teminatı haline gelir.

Aave’de aşırı teminatlandırma yoluyla likiditenin sürdürülmesi önemlidir. Likidite olmadan yeni borçlanma gerçekleşemez. Bir açık olayı durumunda, protokole daha fazla likidite sağlamak için Güvenlik Modülünde kilitlenen AAVE jetonlarının %30’a kadarı satılır.

Uniswap, Balancer ve Curve gibi platformların yanı sıra, Aave gibi DeFi protokolleri, adil bakım için kullanıcı topluluğuna ve token sahiplerine sorumluluk yükleyen aracılar olmadan yepyeni bir finansal ekosistem sağlıyor. Token sahipleri yalnızca protokolü uygun şekilde yöneterek tokenların değerini artırmaya teşvik edilmekle kalmaz, aynı zamanda güvenliğine ve güvenliğine öncelik vermeye teşvik edilir. Aave’de sorumlu yönetim, sisteme fiili teminat sağlamakla el ele gider. Aave’nin borç verme ve ödünç alma sistemi, yalnızca AAVE token sahiplerinin kararları ile değil, aynı zamanda ekstra bir likidite güvencesi katmanı ekleyerek AAVE token’ın kendisinin değeri ile garanti edilir.

Aave Coin Yorum ve Geleceği 2022

AAVE, Aave yazılımının yönetiminde merkezi bir rol oynar ve kullanıcıların yazılımını iyileştirmeye yönelik kurallarında ve politikalarında yapılan değişiklikleri oylamalarına olanak tanır.

Aave ekibi ayrıca, katılımcıların bir likidite açığı durumunda sigorta görevi görmek üzere AAVE’lerini riske atabilecekleri Güvenlik Modülü (SM) olarak adlandırdığı şeyi de başlattı. Bunu yapmak, protokol ücretlerinin bir yüzdesi ile birlikte stakerlara daha fazla AAVE tokenı kazandıracaktır.

Bu yardımcı programın yanı sıra, AAVE, sınırlı arzından ve AAVE satın almak ve kripto para birimini dolaşımdan çıkarmak için ücretlerden elde edilen geliri kullanması gerçeğinden değer elde eder.

AAVE, merkezi olmayan kredilerin popülaritesinin artmaya devam edeceğine inanan traderlar veya yatırımcıların ilgisini çekebilir.

Temmuz 2020 itibariyle, Aave sistemi, toplam mevduatta 158 milyon dolar toplayan Ethereum’daki en aktif merkezi olmayan borç verme sistemleri arasında yer alıyor. Rakip kredi platformları arasında 600 milyon doların üzerinde mevduatı olan Compound ve Maker yer alıyor.

Aave sistemini yöneten kurallar hakkında söz sahibi olmak istiyorsanız, ödünç verme yoluyla toplanan ücretlerin AAVE token sahiplerine nasıl dağıtılacağı konusunda oy kullanmak istiyorsanız AAVE’yi kullanmak isteyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.