ABD, Bitcoin (BTC) Madenciliğinde Zirvede Yer Almayı Sürdürüyor

0 8

ABD, Bitcoin (BTC) madenciliğinde %37,84’lük hash oranıyla zirvede yer almayı sürdürüyor.

Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nin (CCAF) verilerine göre ABD, küresel Bitcoin madenciliği hash oranının %37,84’ünü oluşturarak bu anlamada zirvede yer alıyor.

Ekim ayında, Çin Komünist Partisi’nin enerji sektörü üzerindeki baskısı sebebiyle ülkedeki hash oranı neredeyse sıfıra inmiş ve bu dönemde ABD ilk kez birinci sıraya yükselmişti.

Georgia eyaleti, ülkedeki hash oranının %30’undan fazlasını oluşturuyor. Onu %11,22’lik hash oranıyla Teksas ve %10,93 hash oranıyla Kentucky takip ediyor. New York ve Kaliforniya eyaletleri, yoğun olarak Bitcoin karşıtı Demokratların destek gördüğü bölgeler olsa da bu bölgelerde de yoğun bir biçimde madencilik faaliyetleri yürütülüyor.

İlginç bir şekilde CCAF tarafından yayınlanan yeni rapor, Çin’in küresel hash oranının %22,29’luk oranında yer aldığını ve yeniden zirveye oynamaya başladığını ortaya koyuyor. Veriler, Çin’deki madencilik faaliyetlerinin gizli ve izinsiz bir biçimde yapıldığını ortaya koyuyor. CCAF’e göre Çinli madenciler, gizlilik için çeşitli proxy hizmetlerine güveniyor.

Bununla birlikte en iyi Bitcoin madencilik destinasyonlarından birisi olan Kazakistan, %13,22’lik hash oranıyla büyük bir düşüş gördü.

Kanada da %6,48’lik hash oranıyla listenin dördüncü sırasında yer aldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.