FİL Coin Nedir? FİL Coin Yorum ve Geleceği 2022

0 1

Bu rehberimizde Filecoin nedir, Filecoin ne işe yarar gibi soruların cevaplarını sizlere sunacağız.

Son zamanların en çok konuşulan kripto para birimlerinden birisi de hiç kuşkusuz Filecoin (FIL). Dün de haber verdiğimiz gibi henüz ana ağ lansmanı tamamlanmadan Kraken ve Gemini de listelenen kripto para birimi, bugün geçişini tamamladı. Bu gelişmenin üzerine CoinMarketCap verilerine göre Filecoin son 24 saatte %100 oranında yükseliş yaşadı.

Peki nedir Filecoin? Gelin birlikte inceleyelim.

Filecoin (FIL) Nedir?

FIlecoin, güvenli ve güvenilir bir depolama ve kurtarma ağının oluşturulmasını teşvik etmek için yerel kripto para birimi olan FIL’i kullanan merkeziyetsiz bir veri depolama ağıdır. Kullanıcılar, dosyalarını ağı kolaylaştırmaktan sorumlu bilgisayarlar olan depolama madencilerinde depolamak için FIL öderler. Bu sistem geleneksel yedeklemelerle uğraşmanın zorlu kurulumuyla uğraşmaktan kaçınmak isteyenler veya hükümet sansürlerini atlatmak isteyenler tarafından kullanılabilir.

Filecoin, dosyaların zaman içinde güvenilir bir şekilde depolanmasını sağlamak için yerleşik ekonomik teşviklerle dosyaları depolayan eşler arası (peer-to-peer) bir ağdır.

Filecoin’de kullanıcılar dosyalarını depolama madencilerinde depolamak için ödeme yapar. Depolama madencileri, dosyaları depolamaktan ve dosyaları zaman içinde doğru şekilde sakladıklarını kanıtlamaktan sorumlu bilgisayarlardır. Dosyalarını depolamak veya diğer kullanıcıların dosyalarını saklamak için para kazanmak isteyen herkes Filecoin’e katılabilir. Kullanılabilir depolama alanı ve bu depolamanın fiyatı tek bir şirket tarafından kontrol edilmez. Bunun yerine, Filecoin, herkesin katılabileceği dosyaları depolamak ve almak için açık pazarlar sunar.

Filecoin, bir blok zinciri ve yerel kripto para birimini (FIL) içerir. Depolama madencileri, dosyaları depolamak için FIL birimleri kazanır. Filecoin’in blok zinciri, FIL gönderip almak için yapılan işlemleri ve depolama madencilerinin dosyalarını doğru şekilde depoladıklarına dair kanıtlarla birlikte kaydeder.

Filecoin Nasıl Çalışır?

Filecoin mantık olarak Dropbox gibidir, ancak blok zincirleri tarafından desteklenmektedir. Filecoin ağında bazı verileri depolamak isteyen kullanıcıların bunu yapmak için bir madenci ödemesi yapması gerekir. Ne kadar ödeyecekleri, madencilerin depolama için en düşük fiyatı sunmak için birbirleriyle rekabet ettikleri açık bir piyasa tarafından belirlenir. Filecoin, bu pazarın “hiper rekabetçi” olacağını ve bu nedenle Amazon Web Hizmetleri gibi merkezi veri depolamadan daha ucuz olacağını iddia ediyor.

Madenciler, sırayla, depolama sağlamak için bir teşvike sahipler çünkü ağdan Filecoin token’ları şeklinde ödül alma şansına sahipler. Ağa ne kadar çok depolama sunarlarsa, ödül alma şansları o kadar artar.

Ancak bu ödüller ücretsiz değildir. Madenciler, depoladıklarını iddia ettikleri verileri sakladıklarını ve bunu belirli bir süre boyunca güvenilir bir şekilde yaptıklarını ağa kanıtlamak için çok sayıda hesaplama açısından yoğun süreç (ispat olarak adlandırılır) gerçekleştirmelidir. Bunu güvenilir bir şekilde yaparlarsa ve yeterli depolama sağlarlarsa, Filecoin blok zincirinde yeni bloklar oluşturabilir ve ağ ödülünü ve işlem ücretlerini alabilirler.

Neden Filecoin?

Filecoin tarafından sunulan ve onu dosyaları depolamak için çekici bir sistem haline getiren birçok özellik vardır.

Açık Market

Filecoin’de, dosya depolama ve geri alma anlaşmaları açık pazarlarda görüşülür. İzne ihtiyaç duymadan herkes Filecoin ağına katılabilir. Bir madenci çalıştırmak yalnızca internet bağlantısı ve boş disk alanı gerektirir. Filecoin, giriş engellerini düşürerek birçok bağımsız depolama sağlayıcısının gelişen bir ekosistemini mümkün kılar.

Rekabetçi Fiyatlar

Depolama ve geri alma fiyatları, kurumsal fiyatlandırma departmanları değil, arz ve talep tarafından belirlenir. Filecoin, güvenilir depolamayı son derece rekabetçi fiyatlarla kullanılabilir hale getirir. Madenciler, pazarlama yapmak veya kullanıcıları kilitlemek yerine depolama, güvenilirlik ve hızlarına göre rekabet ederler.

Güvenilir Depolama

Depolama ücreti ödendiğinden, Filecoin dosyaların zaman içinde kullanılabilir kalması için uygun bir ekonomi sağlar. Dosyalar, güvenilir ve internete iyi bağlanmış bilgisayarlarda saklanır.

Kendini İyileştirme

Filecoin ağı, dosyaların doğru bir şekilde saklandığını sürekli olarak doğrular. Filecoin blok zinciri, hatalı madencilerin tespit edildiği ve dosyalarının güvenilir madencilere yeniden dağıtıldığı yerleşik bir kendi kendini iyileştirme sürecine sahiptir.

Doğrulanabilir İzler

Kendi kendini iyileştirme sürecinde, Filecoin, dosyaların zaman içinde doğru şekilde depolandığına dair doğrulanabilir izler üretir. İstemciler, o sırada çevrimdışı olsa bile dosyalarının doğru bir şekilde saklandığını doğrulamak için bu izleri verimli bir şekilde tarayabilir.

Pazarlama Değil İtibar

Filecoin’de, depolama sağlayıcıları güvenilirliklerini, sağlayıcının kendileri tarafından yayınlanan pazarlama iddiaları ile değil, blok zincirinde yayınlanan geçmiş kayıtlarıyla kanıtlar. Kullanıcıların durum sayfalarına veya depolama sağlayıcılarının kendilerinin bildirdiği istatistiklere güvenmesine gerek yoktur.

Seçim Şansı

Kullanıcılar maliyet, fazlalık ve hız arasında kendi takaslarını seçebilirler. Kullanıcılar, sağlayıcıları tarafından sunulan bir dizi veri merkezi ile sınırlı değildir, ancak dosyalarını Filecoin’e katılan herhangi bir madencide saklamayı seçebilirler.

Sansür Direnci

Filecoin sansüre direnir, çünkü hiçbir merkezi sağlayıcı dosyaları silmeye veya stopaj hizmetine zorlanamaz. Ağ, birçok farklı kişi ve kuruluş tarafından çalıştırılan birçok farklı bilgisayardan oluşur. Hatalı veya kötü niyetli kişiler ağ tarafından fark edilir ve otomatik olarak kaldırılır.

Kullanışlı Blok Zinciri

Filecoin’de madenciler, savurgan hesaplamalar yapmak için değil, depolama alanı sağladıkları için ödüllendirilir. Filecoin, zaman içinde dosya çoğaltma kanıtı ve depolama kanıtı kullanarak blok zincirini korur. Diğer blok zincirleri gibi enerji yoğun çalışma kanıtı şemalarına dayanmaz. Madenciler, sabit diskleri toplamaya ve dosyaları depolayarak kullanmaya teşvik ediliyor. Filecoin, yalnızca madencilik amacıyla grafik kartlarının veya uygulamaya özel entegre devrelerin istiflenmesini teşvik etmez.

Diğer Blok Zincirlerine Depolama Sağlar

Filecoin’in blok zinciri, büyük dosyaları depolamak için tasarlanmıştır, oysa diğer blok zincirleri genellikle yalnızca küçük miktarda veriyi çok pahalı bir şekilde depolayabilir. Filecoin, diğer blok zincirlerine depolama sağlayarak büyük dosyaları depolamalarına izin verebilir. Gelecekte, Filecoin’e mekanizmalar eklenecek ve Filecoin’in blok zincirinin diğer blok zincirlerindeki işlemlerle birlikte çalışmasını sağlayacak.

İçerik Adresleme

Dosyalara, URL’ler gibi hassas tanımlayıcılar tarafından değil, içerdikleri verilerle başvurulur. Dosyalar, nerede barındırıldıklarına veya kim tarafından barındırıldıklarına bakılmaksızın kullanılabilir durumda kalır. Bir dosya popüler hale geldiğinde, merkezi bir bilgisayara güvenmek yerine bilgisayar yığınları tarafından hızla dağıtılabilir ve bu ağ trafiği nedeniyle aşırı yüklenebilir. Birden fazla kullanıcı aynı dosyayı depoladığında (ve dosyayı şifrelemeyerek herkese açık hale getirmeyi seçtiğinde), dosyayı indirmek isteyen herkes dosyayı kullanılabilir durumda tutmaktan yararlanır. Dosya nereden indirilirse indirilsin, indiriciler doğru dosyayı aldıklarını ve sağlam olduğunu doğrulayabilir.

İçerik Dağıtım Ağı

Kurtarma madencileri, dosyaları indirmek isteyen birçok kullanıcı için iyi ağ bağlantıları olan bilgisayarlardır. Popüler dosyaları önceden getirip yakındaki kullanıcılara dağıtarak, kurtarma madencileri ağ trafiğinin sorunsuz bir şekilde akmasını ve dosyaların hızlı bir şekilde indirilmesini sağlamak için ödüllendirilir.

Tek Protokol

Filecoin’i uygulayan uygulamalar, verilerini aynı protokolü kullanarak herhangi bir madenci üzerinde depolayabilir. Her sağlayıcı için uygulanacak farklı bir API yoktur. Birkaç farklı sağlayıcıyı desteklemek isteyen uygulamalar, tüm sağlayıcıları tarafından desteklenen en düşük ortak payda özellik kümesiyle sınırlı değildir.

Kilitleme Yok

Farklı bir depolama sağlayıcısına geçiş, hepsi aynı hizmetleri ve API’leri sunduğu için daha kolaydır. Kullanıcılar, sağlayıcının belirli bir özelliğine güvendikleri için sağlayıcılara kilitlenmezler. Ayrıca, dosyalar içerik adreslidir ve kullanıcının dosyaları indirip yeniden yüklemesine gerek kalmadan madenciler arasında doğrudan aktarılmalarını sağlar.

Açık Kaynak Kodu

Hem istemcileri hem de depolama sağlayıcılarını çalıştıran kod açık kaynaklıdır. Depolama sağlayıcılarının, altyapılarını yönetmek için kendi yazılımlarını geliştirmeleri gerekmez. Filecoin kodunda yapılan iyileştirmelerden herkes faydalanır.

Aktif Topluluk

Filecoin, soruları yanıtlamak ve yeni gelenlerin başlamasına yardımcı olmak için aktif bir katılımcı topluluğuna sahiptir. Kullanıcılar, geliştiriciler ve depolama sağlayıcıları arasında açık bir iletişim kutusu vardır. Yardıma ihtiyacınız olursa söz konusu sistemi tasarlayan veya kuran kişiye ulaşabilirsiniz. Filecoin sohbetine ve forumlarına ulaşmanız basittir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.