Hazine ve Maliye Bakanlığı Yeni Ekonomik Adımları Açıkladı

0 8

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yeni ekonomik adımları resmi Twitter hesabından duyurdu.

Bugün akşam saatlerinde Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ilerleyen saatlerde yeni ekonomik adımların açıklanacağını duyurmuştu. Hazine ve Maliye Bakanlığı, resmi Twitter hesabından yeni ekonomik planı paylaştı.

Duyuruya göre vatandaşların tasarruflarını Türk Lirası cinsi varlıklarda değerlendirmelerinin teşviki için, gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi planını açıkladı.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

Bugün Bakanlığımız resmi hesabından yayınlanan basın açıklamasında yer alan atılacak adımlar kapsamında;

Bakanlığımızca, vatandaşlarımızın tasarruflarını Türk Lirası cinsi varlıklarda değerlendirebilmelerinin teşvik edilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla, gelire endeksli Devlet iç borçlanma senedi (GES) talep toplama işlemleri 15 Haziran 2022 tarihinden itibaren gerçekleştirilecektir.

Sadece gerçek kişilere sunulacak olan GES’ler, ülkemizin genelinde gerçekleştirilecek duyuru ve talep toplama işlemleri yoluyla ihraç edilecektir.

Senede ilişkin talep toplama işlemleri ile senedin ihracı, kupon ve anapara ödemeleri Bakanlığımız sitesinde yayınlanacak duyuruda belirtilecek bankalar aracılığıyla gerçekleştirilecektir.

İhraç edilecek senetler üç ayda bir yatırımcısına kupon getirisi sağlayacak olup kupon ödemelerinde asgari getiri garantisi olacaktır.

Senedin kupon ödemesine esas teşkil edecek getiri oranı ve vade yapısı ihraç duyurusunda ilan edilecektir. Senedin yatırımcıya sağlayacağı nihai getiri oranı, ihraç aşamasında Bakanlığımız tarafından belirlenen getiri oranının, hasılat gerçekleşmeleri çerçevesinde hesaplanacak endeks değeri ile çarpılması yoluyla belirlenecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.