IMF, Sermaye Kontrol Yetkilerinin Kriptoyu İçermesi Gerektiğini Söyledi

0 1

Uluslararası Para Fonu (IMF), dijital varlıkların Rusya’ya yönelik yaptırımlardan kaçınmak için kullanılmasından endişe duyuyor.

IMF, Rusya’nın dijital varlıkları kullanarak yaptırımlardan kaçınma ihtimalinden endişe ettiği için, hükümetlerin geleneksel varlıkların yanı sıra kripto üzerinde sermaye kontrolleri uygulama gücüne sahip olmalarını sağlamaları gerektiğini söyledi.

Bu durum, Yunanistan ve Arjantin gibi krizden etkilenen ülke vatandaşlarının, ATM’lerden nakit çekme veya dövize erişim konusundaki kısıtlamaların yanı sıra Bitcoin’e erişimlerinin de potansiyel olarak sınırlı olduğunu görebilecekleri anlamına geliyor.

IMF, bir finansal istikrar raporunda şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin gibi para birimleri resmi olarak finansal varlık veya döviz olarak sayılmasa bile, döviz ve sermaye akışı yönetimi önlemlerine ilişkin yasalar ve düzenlemeler, kripto varlıkları kapsayacak şekilde gözden geçirilmeli ve gerekirse değiştirilmelidir”

IMF, Ukrayna’daki savaşın, düzenleyicilerin yaptırımlar ve sermaye akışı yönetimi önlemlerini uygulama açısından karşılaştığı zorlukları ön plana çıkardığını belirtti. IMF ayrıca kripto tabanlı varlıklarla kaçak yollarla para transferinin daha yaygın hale gelme riskine vurgu yaptı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.