İzmir’in Antik Kentinde Metaverse Deneyimi

0 1

İzmir’in Konak ilçesinde bulunan Smyrna Antik Kenti’nin Roma dönemindeki halini yansıtan metaverse içeriği gelecek ay yayınlanacak.

İzmirlilerin “Agora” olarak bildiği antik kentteki kazı çalışmaları 2007’den beri Doç. Dr. Akın Ersoy’un başkanlığında yürütülüyor. Kadifekale’yle deniz arasında bulunan agorada bazilika, duvar yazıları ve 2 bin yıllık su kanalı yer alıyor.

Kentimiz İzmir Derneği agorayı daha iyi tanıtabilmek için Kültürel Miras Yaşıyor Projesi’ni hayata geçirdi. Proje kapsamında agoranın Roma dönemindeki hali metaverse içeriği olarak hazırlandı. Proje önümüzdeki aydan itibaren Smyrna Antik Kenti’nde yer alacak merkezde ve internet üzerinden sanal gerçeklik (VR) gözlüğüyle izlenebilecek.

Projeyle alakalı açıklamalarda bulunan koordinatör Şebnem Yurdakul şu ifadeleri kullandı:

“Smyrna Antik Kenti modern kentin tam merkezinde yer alıyor. Smyrna Agorası da bu kentin en önemli unsurlarından biri. Dünyada kent merkezinde bulunan en büyük agoralardan birisi ve aynı zamanda 3 bine yakın grafitiyle, dünyanın en zengin Yunanca grafiti koleksiyonuna sahip. Agora bütün bu sahip olduğu değerlere rağmen yeterince tanınmıyor ve bilinmiyor. Hak ettiği değeri görebilmesi, anlaşılması, bilinmesini çok istiyoruz. Projemizin odağında agora var. Projemizin ortakları arasında İtalya’dan Katanya Üniversitesi ve Santagata Vakfı, Yunanistan’dan da Egaleo Asya Minör Derneği de yer alıyor.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.