KAVA Coin Nedir? KAVA Coin Yorum ve Geleceği 2022

0 4

Bu yazımızda KAVA coin nedir, kripto para birimi Kava (KAVA) nedir, KAVA coin nasıl satın alınır gibi sorulara cevap vermeye çalıştık. İşte KAVA coin yorum ve geleceği hakkında detaylar…

KAVA Coin Kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 KAVA Coin 44.00 TL TL’den işlem görüyor. KAVA Coin fiyatı son 24 saat içerisinde 6.02% değişim gösterdi. KAVA Coin’in son 24 saatteki işlem hacmi ise 47,792,053 $ dolar, toplam piyasa değeri ise 547,819,092 $ dolar seviyesinde.

KAVA Coin Kaç Dolar?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 KAVA Coin 2.68 $ dolardan işlem görüyor.

KAVA Coin Nedir?

Kava coin, kullanıcılarının geleneksel bir finansal aracıya ihtiyaç duymadan varlıkları ödünç almasına ve ödünç vermesine izin vermek için birden fazla kripto para birimi kullanan bir yazılım protokolüdür.

Bu şekilde Kava, gelişmekte olan bir dizi merkeziyetsiz finans (DeFi) projesinden biri olarak kabul ediliyor. Bununla birlikte, çoğu DeFi projesi Ethereum üzerinde yürütülürken, Kava bunun yerine Cosmos üzerine kuruludur, ekibinin iddia ettiği bir tasarım kararı ek işlevler ekler.

Platformunun kullanıcıları, kripto para birimlerini Cosmos’taki akıllı sözleşmelere kilitler, böylece ABD doları değerine sabitlenmiş bir kripto para birimi olan USDX cinsinden kredileri ödünç alabilirler.

Kava, kabul ettiği ve daha sonra bağımsız ağlardaki programlarda çalışan kripto varlıklarını yönetmek için Cosmos’ta bölgeler adı verilen bir özellikten yararlanır. Bu, projenin, diğerlerinin yanı sıra XRP, BNB ve BTC’yi dahil etmek için ödünç alanların kullanabileceği kripto varlıklarının sayısını genişletmesine olanak tanır.

Kullanıcılar, USDX basmak için kripto para birimlerini teminat altına alarak, Kava’nın kripto para birimi KAVA biçiminde haftalık ödüller alırlar.

KAVA kullanıcılarının aldığı toplam miktar, kullanılan teminatın türüne ve bir kullanıcının ne kadar USDX bastığına bağlıdır. Örnek olarak, teminat olarak BNB kullanan madencilere, platformun haftalık olarak yayınladığı 74.000 KAVA’dan pay veriliyor.

Kava’yı Kim Yarattı?

Kava, 2018 yılında Brian Kerr, Ruaridh O’Donnell ve Scott Stuart tarafından ortaklaşa kuruldu.

İşte o zaman kurucular, amacı Kava platformunun oluşturulmasını geliştirmek ve yönlendirmek olan kar amacı gütmeyen bir şirket olan Kava Labs’ı kurdular.

Kava ekibi daha sonra 2019’da kripto para borsası Binance’de bir token satışı gerçekleştirdi ve o sırada toplam KAVA arzının %6.5’ini satarak 3 milyon dolar topladı.

Kava’nın merkeziyetsiz borç verme platformu resmi olarak Haziran 2020’de yayına girdi ve bu sırada BNB, USDX ödünç almak için teminat olarak kullanılabilir. Ağustos 2020 itibariyle, 8 milyon USDX ödünç alınarak 24 milyon dolar değerinde BNB sözleşmelere kilitlendi.

Kava Nasıl Çalışır?

Kava, kullanıcıların varlıkları özel akıllı sözleşmelerde kilitlemesine ve USDX ödünç almasına olanak tanır.

Arka uçta bu, USDX değerinin ABD dolarına sabitlenmesini sağlamak için tasarlanmış bir sözleşme olan teminatlandırılmış borç pozisyonu (CDP) olarak adlandırılan şeyi yaratır.

Bir CDP kurmak için kullanıcılar:

  • Kripto para yatırma: Kullanıcılar kripto para yatırmak için cüzdanlarını bağlayabilir.
  • Bir CDP oluşturma: Kava, yatırılan kripto para birimini akıllı bir sözleşmede kilitler.
  • USDX oluşturma: Kullanıcılara CDP değerine göre USDX kredileri verilir.
  • Bir CDP’yi kapatma: Kullanıcılar, teminatlı kriptolarının kilidini açmak için borcu ve bir ücreti geri öderler.
  • Kriptoyu geri çekme: Kripto kullanıcıya iade edildiğinde Kava USDX’i yakar.

Teminat oranı

Teminat oranını, protokolü teminatın değerini azaltacak oynaklıktan korumaya yardımcı olan mekanizma olarak düşünebilirsiniz.

Kava’da USDX genellikle aşırı teminatlandırılmıştır, bu da borç alanların protokol tarafından basılan USDX değerinden tipik olarak daha yüksek bir meblağ yatırması gerektiği anlamına gelir.

Borç-teminat oranı daha sonra tasfiye fiyatını hesaplamak için kullanılır.

Örneğin, %200’lük bir teminatlandırma oranı, protokolde kilitli kripto para biriminin değeri ödünç aldığı USDX’in 2 katının altına düşerse kullanıcının tasfiye edileceği anlamına gelir.

Borç-teminat değeri belirli bir eşiğin altına düşerse, akıllı sözleşmelerde tutulan teminat otomatik olarak tasfiye edilir ve yakılır.

KAVA Coin Yorum ve Geleceği 2022

KAVA kripto para birimi USDX basan kullanıcıları ödüllendirmek için kullanılır ve Kava ağının yönetiminde önemli bir rol oynar.

Daha spesifik olarak, KAVA, ağdaki operasyonların yönetimini dağıtır ve kripto para birimini elinde tutan ve hisseden herkesin yazılım politikaları ve kuralları üzerinde oy kullanmasına olanak tanır.

Bu, KAVA’ya sahip olarak ve stake ederek kullanıcıların yazılımın belirli parametrelerini değiştirmek için oy kullanabilecekleri anlamına gelir. Bunlar, protokolün teminat olarak kabul ettiği varlıkları, gerekli teminatlandırma oranını ve borçlular tarafından ödenen ücretleri içerir ancak bunlarla sınırlı değildir.

Kava kullanıcıları ayrıca KAVA’yı blok zincirini yöneten ve yeni çıkarılan KAVA için rekabet eden doğrulayıcılara devredebilir ve CDP’lerini kapatan kullanıcılar tarafından ödenen istikrar ücretlerinin bir kısmını kazanmak için onlara oy tahsis edebilir.

Diğer birçok kripto para birimi gibi, KAVA tokenlerinin arzı da sınırlıdır, yani yazılımın kurallarına göre sadece 100 milyon KAVA olacaktır.

Kava, kripto para sahiplerine merkeziyetsiz borç verme hizmetlerine erişim sağlama yeteneğine dayanarak çekici olabilir.

Birinin kripto para birimine karşı borçlanması, kullanıcıların mal ve hizmet satın almak için kullanılabilecek diğer teminatları alırken bu varlıkların sahipliğini korumalarına olanak tanır.

Yatırımcılar, DeFi’nin vaatlerine ve bu protokollerin geleneksel finansal hizmetleri bozma yeteneğine inanmaları halinde KAVA’yı satın almaya da çalışabilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.