Kazakistan, 2022’nin İlk Çeyreğinde Madencilik Ücretlerinden 1,5 Milyon Dolar Kazandı

0 4

Kazakistan hükümeti, 2022 yılının ilk çeyreğinde Bitcoin madencilerinden 1,5 milyon dolar gelir elde etti.

Kazakistan’ın elde ettiği bu para, ülke genelinde birçok madencilik şirketinin kapatılması sebebiyle beklentinin epey altında kaldı.

Kazakistan Maliye Bakanlığı Devlet Gelir Komitesi tarafından yayınlanan rapora göre, ülkenin 12 bölgesinden Bitcoin madencilik ücretleri elde edildi. Bu ücretler AISolutions, Agro Energy ve BCD Company tarafından sağlandı.

Ülkede 1 Ocak 2022’de yürürlüğe giren yasayla birlikte madenciler, enerji tüketiminin bir parçası olarak devlete para ödemek durumunda. Madenciler her çeyreğin son ayının 20. gününde, her kilovat için tam olarak 1 tenge (0,0024 $) ödemelidir. Komisyonun da vurguladığı üzere bu ücret şu anda mecliste tartışılıyor.

Raporda, birçok madencilik işletmesinin elektrik bağlantısının kesilmesinden ötürü beklenen ücretin elde edilemediği kaydedildi.

Madencilik, toplam küresel enerjinin oldukça küçük bir bölümünü tüketiyor olsa da, endüstrinin büyük bir kısmı Kazakistan’da yer alıyor. Ülke, küresel hash oranının %13,22’sini meydana getiriyor. Bu oran ülkeyi dünyada üçüncü sıraya koyuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.