LUNA Arzı, 4 Günde 30 Kattan Fazla Arttı

0 18

CoinGecko tarafından sağlanan verilere göre LUNA arzı, UST’nin sabitliğini kaybetmesiyle sadece 4 günde 30 kattan fazla artarak 346 milyondan 12 milyara yükseldi.

Terra ağının yerel tokenı LUNA’nın arzı, UST stablecoinin sabitliğini kaybederek 0.20 dolara kadar gerilemesinin ardından 30 kattan fazla arttı. LUNA arzı 346 milyondan 12 milyara yükseldi. Arzın LUNA fiyatı üzerinde oluşturduğu aşağı yönlü baskı LUNA’yı 0.02 dolara kadar itti. Bu büyük arz artışı, %99 düşen Luna’nın fiyatındaki düşüşü hızlandırdı. LUNA’nın fiyatı düşmeye devam ederse, arzı da artmaya devam edecek.

LUNA ile UST Arasında Nasıl Bir İlişki Var?

LUNA ile UST arasındaki mekanizma şu şekilde açıklanabilir: UST’nin fiyatı bir doların üzerine çıkarsa, 1 dolarlık Luna yakılır ve 1 UST karşılığında kullanılır. Diğer taraftan UST’nin fiyatı bir doların altına düşerse, 1 UST 1 dolar değerinde LUNA ile değiştirilir.

Bilindiği gibi şu anda UST’nin değeri 1 doların çok altında. Bu yüzden UST sahipleri piyasada satmak yerine, bu mekanizmayı kullanarak LUNA aracılığıyla nakit çekmeye çalışıyor. Dolayısıyla yakılan UST miktarına karşılık olarak daha fazla LUNA basılıyor.

Yukarıda bahsedildiği gibi, LUNA’nın fiyatının düşmesi durumu daha da kötüleştiriyor. Eğer LUNA’nın fiyatı 100 dolar olsaydı, 1 UST’yi 1 dolar değerindeki Luna için kullandığınızda yalnızca 0.01 LUNA edilirdi. Ki bu da LUNA’nın arzını çok fazla artırmazdı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.