‘Malatya Kültür Varlıkları’nın Metaverse’te Kullanılmasına İzin Verilmedi

0 0

Mülkiyeti Malatya Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ait kültür varlıklarının metaverse platformunda ticari amaçlı kullanıldığı belirlendi. Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre, bu görüntülerin metaverse’te kullanılmasına izin verilmeyecek.

Valilikten yapılan açıklamada, mülkiyeti Malatya Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ait kültür varlıklarının metaverse platformunda ticari amaçlı kullanıldığı belirlendi.

Bunun üzerine Malatya’da vakıflara ait kültür varlıklarının görüntülerinin metaverse’te ticari amaçlı kullanılmak üzere profesyonel çekim ekipmanlarıyla çekilmesine izin verilmeyeceği aktarıldı.

Konunun Takibinin Titizlikle Yapılması Talimatı Verildi

Malatya Vakıflar Bölge Müdür Vekili Adem Bacanlı, açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Metaverse (sanal evren) platformunda, mülkiyeti idaremize ait kültür varlıklarının profesyonel görüntülerinin ticari amaçlı olarak kullanıldığı tespit edildi. Bölge Müdürlüğümüz sorumluluk alanında bulunan vakıf kültür varlıklarında sanal evrende ticari amaçlı kullanılmak üzere profesyonel çekim için gerekli bütün ekipmanlar ile fotoğraf, video vb. çekimlerin yapılmasına izin verilmemesi, bu konuda Valilikler ve Müftülükler ile iş birliği içerisinde olunması ve konunun titizlikle takibinin yapılması talimatı bildirilmiştir.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.