‘NEXT by TRT World Forum’a NFT ve Metaverse Damga Vurdu

0 0

TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, Next By TRT World Forum organizasyonunda gençlerle buluştu. Sobacı, burada NFT’lerden de bahsetti.

Sobacı konuşmasının başında gençlerle teknolojinin bir araya gelmesinin öneminden bahsederek şunları söyledi:

“Aslında next bir anlamda gelecek ve gençlik nesli bir araya getirerek orada, oradaki dinamizmden yeni perspektiften bakış açısından yararlanmaya çalışan bir organizasyon ve nihayetinde biz bu etkinlikte genç gazetecileri ve genç aktivistleri, influencerları biraz kendi alanında fark yaratanları İstanbul’da buluşturmuş olduk.”

Sobacı söz konusu organizasyonun gençlerin ilgi duyacağı şekilde hazırlandığını ifade etti:

“Sadece panellerle next organizasyonunu bırakmadık. Aynı zamanda atölye faaliyetleriyle de workshoplarla da destekledik. Böylelikle bir yandan iklim değişikliğinden, blockchain kadar NFT’den metaverse’e kadar genç arkadaşlar birçok meseleyi değerlendirme imkanı bulurken aynı zamanda da deneyimleme imkanı buldular.”

“Metaverse ve Medya: Teknolojinin En Son Trendi Gazeteciliği Nasıl Etkileyecek?” oturumuna Sobacı, şunları dile getirdi:

“NEXT, gençliği ve geleceği bir araya getiren bir organizasyon. Gençlik ve gelecek bir araya geldiğinde ona mutlaka üçüncü bir kavramı eklememiz gerekiyor; o da umut kavramı. Aslında dünyanın genel haline bakıldığında sorunların daha dominant bir noktada olduğunu görüyoruz. Biz bu sorunları çözmek için bir takım karar alma süreçleri üretmeye çalışıyoruz, istişare platformları oluşturmaya çalışıyoruz ama bir şeyi kaçırıyoruz. O da önemli bir kaynak olan gençler. O nedenle biz NEXT’i düzenledik, genci dikkate almak istedik. Dolayısıyla biz teknolojiyi bir önceki nesle göre çok daha ilgi çekici ve sonuç odaklı bir şekilde kullanan gençliğe bu etkinlikle odaklanmak istedik, TRT World Forum’un çatısı altında gençleri de bu sürecin bir parçası yapmak istedik.”

Zorlu PSM’de gerçekleştirilen etkinlikte teknolojiden metaverse’e, NFT atölyesinden uzay turizmine kadar pek çok konu tartışıldı. Dünyanın ilk metaverse ajansı kurucuları Can Yurdakul, Faisal U-K, Sara El Jamal ve Begüm Aydınoğlu da katıldıkları panelde metaverse’in yeni dünyanın şekillenmesinde nasıl etki edeceğinden bahsettiler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.