NFT’nin Türkçe Karşılığı “Nitelikli Fikrî Tapu” Oldu

0 1

Son zamanlarda dünyanın ve Türkiye’nin en çok konuştuğu teknolojilerden olan NFT’nin Türkçe karşılığı Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç tarafından açıklandı.

Ali Taha Koç, NFT’nin Türkçe karşılığını “Nitelikli Fikri Tapu” olduğunu duyurdu. Geçtiğimiz günlerde takipçilerine “NFT’nin Türkçe karşılığı sizce ne olmalı?” şeklinde soru yönelten Koç, @aykutkaskaya adlı bir Twitter kullanıcısının, NFT- Nitelikli Fikri Tapu önerisinde bulunmasının ardından bu ismin kullanılacağını duyurdu.

NFT-Nitelikli Fikri Tapu

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, şu şekilde bir tweet paylaştı:

“Geçtiğimiz günlerde sizlere yönelttiğim ❝NFT’nin Türkçe karşılığı ne olmalı?❞ sorusuna ilettiğiniz cevaplar için teşekkür ediyorum. @TDK_govtr ile yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde #NFT’ye en uygun karşılığının ❝Nitelikli Fikrî Tapu❞ olduğunu düşünüyoruz.”

Bundan böyle dijital olarak yapılan çalışmalarda ve paylaşımlarda NFT’nin açılımı için “Nitelikli Fikrî Tapu” teriminin kullanacağını açıklayan Ali Taha Koç, Blokzincir gibi yenilikçi teknolojilerin getirdiği sistemler üzerinde uzmanlık kazanmak için çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerini duyurdu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.