Rusya’nın Uluslararası Ödemeler için Kripto Varlık Kabulünü Düşündüğü Bildirildi

0 1

Zor durumdaki Rusya ulusunun, uluslararası ödemeler için kripto varlıkların kullanımını düşündüğü bildiriliyor.

Interfax tarafından yayınlanan bir habere göre, ülkenin Maliye Bakanlığı, dijital varlıkları sınır ötesi yerleşimler için kullanma olasılığını düşünüyor çünkü Rusya şu anda Batılı ülkeler tarafından devam eden yaptırımlar nedeniyle geleneksel ödeme sistemlerine sınırlı erişime sahip.

Rusya Maliye Bakanlığı’nın finans departmanı müdürü Ivan Cheboskov şunları söylemişti:

“Uluslararası yerleşimler için takas işlemleri olarak bu tür dijital para birimlerinin kullanılması konusu aktif olarak tartışılıyor. Dijital para biriminin mülkiyet olarak kabul edilmesi halinde, prensip olarak, bu tür dijital para birimi ile takas işlemleri çerçevesinde, dış ekonomik faaliyet üzerinde işlem yapmak mümkün olacaktır. Bu konu tartışılıyor ve bana öyle geliyor ki, klasik, geleneksel ödeme altyapısında ödemeler için sınırlı olanaklara sahip olduğumuz göz önüne alındığında, dikkati hak ediyor.”

Ayrıca Başbakan Mihail Mişustin, Rusya’nın Moğolistan gibi dost ülkelerle yerleşimleri ulusal para birimlerine çevirme fikrini tartıştığını söyledi.

Buryatia bölgesi başkanı Alexei Tsydenov şunu dile getirmişti:

“Bugün gündeme getirilen konu, dolar veya euro kullanılmadan ulusal para birimlerinde karşılıklı anlaşmalardır. Bu en acil sorunun çözümü ülkelerimiz arasındaki ekonomik aktiviteyi keskin bir şekilde artıracak.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.