SEC Başkanı, Kripto Varlıkların Menkul Kıymet Olduğunu Söyledi

0 0

SEC Başkanı Gary Gensler, kripto varlıkların menkul kıymet olduğu görüşünü tekrarladı.

Gensler, menkul kıymetleri düzenlemekle görevli olan kurumu için, kripto varlık endüstrisini düzenleme konusunda hak iddia etmeyi sürdürdü.

Gensler’e göre kripto paralar, menkul kıymetlerle aynı şekilde düzenlenmelidir. Gensler, Uluslararası Swap ve Türev Araçlar Birliği Yıllık Toplantısı’nda riskin azaltılması ve türev araçların şeffaflığının artırılmasına ilişkin yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Kripto paraların çoğu, kar beklentisiyle insanlardan para toplayan bir grup girişimciyi içerir”

Gensler, ülkedeki şirketler ve yatırımcılar için sert kısıtlamalarla sonuçlanması olası olan kripto sektörünü düzenlenmesi konusunda tam kontrol sahibi olmayı amaçlıyor.

Gensler, çok az sayıda kripto varlığın bir emtia veya dijital altın gibi çalıştığını iddia etti. Bu sebeple Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) yerine SEC’in bu varlıklar üzerinde yargı yetkisine sahip olması gerektiğini ifade etti.

“Çoğu token, Yüksek Mahkemenin Howey Testi kapsamındaki yatırım sözleşmeleridir”

Kripto paralar menkul kıymet olarak belirlendiği takdirde, bu varlıklarla uğraşan şirketler, sıkı düzenlemelere tabi olacak.

Senatör Cynthia Lummis ve Senatör Kirsten Gillibrand gibi kritpo savunucuları, bu görüşe karşı çıkıyor ve kripto varlıklarının emtia olması sebebiyle CFTC tarafından düzenlenmesini istiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.