Terra, LUNA ve UST: Bu Noktaya Nasıl Gelindi?

0 0

TerraUSD (UST) ABD dolarına endeksli değerini kaybetti ve birkaç gün içerisinde 0,30 doların altına geriledi.

Stablecoin, hafta sonu ABD doları ile olan paritesini kaybetmeye başladı. UST’nin değerinin korunması için gösterilen çabalar sonuçsuz kaldı ve varlığın değeri büyük bir biçimde dalgalandı.

Yazı kaleme alındığı sırada UST, Binance verilerine göre 0,69 dolar seviyesinde yer alıyor. UST’nin yaşadığı bu düşüş, varlığın değerinin sabit kalmasına yardımcı olması gereken LUNA’nın değerinin de çakılmasına neden oldu. LUNA, geçtiğimiz haftaki 84 dolarlık seviyesine kıyasla şu anda 1,10 dolar üzerinden işlem görüyorç

UST durumu son derece karmaşık ve hızlı bir biçimde ortaya çıktı. Yazımızda bu noktaya nasıl gelindiğini özetleyeceğiz.

UST Nasıl Çalışır?

Stablecoin’ler değerinin belirli bir pariteyi koruması beklenen kripto para birimleridir.

Tether’in USDT’si ve Circle’ın USDC’si geleneksek fiat paralarla desteklenen stablecoin’lerdir. Ayrıca Maker Dai gibi kripto teminatlı stablecoin’ler de bulunmaktadır.

Terraform Labs’in yaratmış olduğu UST ise, “algoritmik” olarak adlandırılan bir kategoride yer alıyor. Bu kriptolar teminata güvenmek yerine peg’leri korumak için piyasa teşviklerini kullanmak üzere tasarlanmıştır.

Terra, Binance Labs, OKEx, Huobi Capital ve Dunamu’nun desteğini alarak 2018 yılında piyasaya sürüldü. UST ise 2020’de piyasaya sürüldü ve varlık, 2021 boğa rallisi sırasında büyük bir patlama yaşadı.

Terraform Labs CEO’su Do Kwon, UST’nin nasıl çalışması gerektiğini şöyle açıkladı.

“Herhangi bir kişi TerraUSD basmak için bir dolar değerinde Luna yakabilir ve bunun tersi olarak da her zaman bir dolar değerinde Luna için bir TerraUSD kullanılabilir. LUNA’nın bir piyasa değeri olduğu müddetçe stablecoin basmak ve kullanmak için her zaman sisteme karşı arbitraj yapmayı deneyebilirsiniz”

Luna Foundation Guard, UST için bir Bitcoin rezervi oluşturma adına Şubat ayında bir milyar dolar topladı. Do Kwon, LFG’nin Bitcoin rezervi için miktarı 2,2 milyar dolara çıkardığını ve uzun vadeli olarak 10 milyar dolarlık bir hedefi olduğunu ifade etti. LFG, Mayıs ayında 100 milyon dolarlık AVAX rezervine 231 milyon dolar Bitcoin ilave etti.

LFG, 5 Mayıs’ta 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığını ve toplam rezervini 3,5 milyar dolara çıkardığını söyledi.

Çöküş

Bu gelişmelerin ardından geçtiğimiz hafta sonu, büyük miktarda UST satışına neden olay bir olay yaşandı. Kripto araştırmacısı Mika Honakasalo’nın açıkladığı üzere zincir üstü veriler, diğer stablecoin’lere kıyasla çok sayıda UST satıldığını gösterdi. Bunun kesin nedeni ise hala tam olarak belli değil.

Yaşanan satış baskısı, UST’nin dolar paritesini kaybetmesine sebep oldu. Ancak bu ilk kez olmuyor. 2021 yılının Mayıs ayında da UST değeri, toparlanmadan önce 0,96 dolara kadar gerilemişti.

Ancak Pazartesi günü LFG’nin değeri 0,61 dolara kadar geriledi. Aynı gün LFG yaptığı açıklamada, piyasa faaliyetini destekleyebilmeleri ve dolar ile olan paritenin korunmasına yardımcı olabilmek için piyasa yapıcılara 1,5 milyar dolarlık Bitcoin ödünç vererek varlığın değerini koruyacağını söyledi.

Binance kısa bir süre sonra LUNA ve UST çekme işlemlerini askıya aldı. O günün ilerleyen saatlerinde varlık, kayıplarını geri alarak 0,90 doların üzerine çıktı.

LFG, büyük kritpo yatırımcılarından 1 milyar dolar daha istediğini açıkladı. Bu haberin ardından fiyat tekrar hızla düşmeye başladı ve 0,30 doları gördü.

Bugün ise Güney Kore’deki dört büyük borsadan biri, LUNA ticaretini askıya aldı.

Terra’nın DeFi platformu Anchor Protocol’ün yerel tokenı Anchor da son günde %70’ten fazla düşüş yaşadı.

Do Kwon, bugün yaptığı açıklamada UST paritesini geri getireceklerini söyledi. Bunun için LUNA basımını %400 oranında artıracaklarını söyledi.

Ancak yaşanan çöküş, arkasında büyük bir güvensizlik ve belirsizlik bıraktı.

LUNA ve UST’nin eski konumlarını tekrar kazanıp kazanamayacağı ise belirsizliğini koruyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.