Terra’daki 90 Milyon Dolarlık Saldırı, 7 Ay Boyunca Fark Edilmedi

0 2

Terra’daki DeFi protokolü Mirror Protocol’ün uğradığı 90 milyon dolarlık saldırı yedi ay sonra fark edildi.

Terra topluluğu üyesi ve “FatMan” tarafından dikkat çekilen olay, Ekim 2021’de DeFi uygulaması Mirror Protocol’ün 90 milyon dolarlık kayıpla sonuçlanan bir saldırıya maruz kaldığını gösteriyor. Diğer taraftan bu saldırı yedi aydır fark edilmedi. Güvenlik firması BlockSec de işlemleri analiz ederek olayın gerçekten yaşandığını doğruladı.

Nasıl Gerçekleşti?

Biri Mirror’da bir hisse senedinde işlem yapmak istediğinde, UST, LUNA Classic (LUNC) vb. teminatı en az 14 gün boyunca kilitlemek zorundadır. İşlem tamamlandıktan sonra kullanıcılar, fonları geri almak için teminatın kilidini açabilir ve tüm bunlar ise akıllı sözleşmeyle oluşturulan kimlik numaralarının yardımıyla yapılır. 

Ancak, söz konusu hata nedeniyle Mirror’ın kilitleme sözleşmesinin, birisinin çekim yapmak için aynı kimliği birden fazla kez kullanıp kullanmadığını kontrol edemediği iddia ediliyor. Diğer bir deyişle saldırgan, sahip olduklarından yüzlerce kat daha fazla teminatı tekrar tekrar açmak için bir yinelenen kimlikler listesi kullanabileceğini fark etti ve bu da saldırganın herhangi bir yetkilendirme olmaksızın para çekebileceği anlamına geliyordu. Takip edilen işlemlere göre saldırgan bu şekilde toplam 90 milyon dolar harcadı. 

Piyasa yorumcuları söz konusu olayı, büyük bir saldırının uzun süre açıklanmadığı ender olaylardan biri olarak ele alıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.