Türk Turizm Acentesinden Yeni Metaverse Projesi

0 0

Metaverse evreni, turizm endüstrisinde de ilgiyle takip edilmeye başladı. Turizm acentesi, Türkiye’yi ziyaret edecek turistlere kalacakları yeri sanal ortamda deneyimleme imkanı vereceğini duyurdu. Acente, bir ilke imza atarak metaverse’e kiralık bungalovlarla giriş yaptı.

Turizm endüstrisi de metaverse ve artırılmış gerçeklik gibi teknolojileri araştırmaya ve bu konuda çalışmalar yapmaya başladı. Türkiye merkezli seyahat acentesi Bugün Nereye Gidelim, Sapanca’daki bir bungalovun tanıtımını metaverse’te yaparak bu alanda öncü oldu.

Turizmciden Turistlere Metaverse Deneyimi

Konuyla ilgili konuşan Bugün Nereye Gidelim Kurucusu İlker Kulaksız, şunları söyledi:

“Metaverse gibi yeni teknolojiler, kullanıcılar arasında yaygın bir trende dönüşen ‘satın almadan önce dene’ yöntemi için uygun bir zemin oluşturuyor. Bugün hayata geçirdiğimiz metaverse projesi sayesinde ülkemize yurt dışından gelecek ziyaretçiler, kiralık bungalovlarımızı önden sanal evrende gezebiliyor. Bu sayede metaverse, turizm odaklı satışlar için potansiyeli yüksek bir mecraya dönüşüyor. Uzun süredir devam eden çalışmalarımız ilk meyvesini verdi ve Sapanca’daki bir bungalov evimiz, metaverse üzerinde tanıtıldı.”

“Ziyaretçiler Metaverse’teki Bungalovlarımızı Ziyaret Ederek Kişiselleştirilmiş Bir Deneyim Yaşayabiliyor”

Teknolojideki gelişmelerle ortaya çıkan yeni olanakların turizm endüstrisinin geleceği için çok sayıda fırsat barındırdığını belirten Kulaksız, şöyle konuştu:

“Bu fırsatları görüp değerlendirmek, yalnızca şirketlere değil, sektöre de katkıda bulunuyor. OVR isimli metaverse platformunda sergilediğimiz bungalov villalarımıza özellikle sosyal medyada, tatil yapacakları yerleri önceden deneyimlemek isteyen çok sayıda yerli ve yabancı Turist ilgi gösteriyor. Ziyaretçiler 3 boyutlu olarak modellenen bungalovlarımızı ziyaret ederek kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşayabiliyor.”

Önce NFT Koleksiyonu Şimdi de Metaverse

Acente olarak Web 3.0 ile ortaya çıkan blokzinciri tabanlı kavramlarla yakından ilgilendiklerini aktaran Kulaksız, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Geçtiğimiz ay Türkiye’nin ilk turizm temalı NFT koleksiyonunu, en büyük NFT pazarı OpenSea üzerinde sergilemiştik. Yıldız Savaşları filmlerinden ilhamla oluşturduğumuz NFT koleksiyonuyla, ülkemizin en önemli turizm destinasyonlarının küresel bir platformda, yeni nesil bir sanat formuyla yer almasını mümkün kılmıştık. Yoğun ilgiyle karşılanan bu projemizin ardından, şimdi de metaverse topluluğuna dahil olarak bir ilke daha imza atıyoruz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.