Türkiye Açık Kaynak Platformu, Blockchain, NFT ve Metaverse Alanlarında ‘Hackathon’ Düzenledi

0 9

Türkiye Açık Kaynak Platformu, blockchain, NFT ve metaverse alanlarında ‘Hackathon’ düzenledi. Bilişim Vadisi’nde düzenlenen ve 36 saat süren etkinlikle ekipler birbiriyle kıyasıya yarıştı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde, Bilişim Vadisi ve TÜBİTAK ortaklığında kurulan Türkiye Açık Kaynak Platformu’nun düzenlediği ‘Hackathon’da 41 takım halindeki 112 geliştirici yarıştı. Yarışmada başarı gösteren takımlar ödüllendirildi. Türkiye Açak Kaynak Plotformu’nun kurucularından Bilişim Vadisi Genel Müdürü Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, şunları söyledi:

“Burada Açık Kaynak Platformu’muzun düzenlemiş olduğu ‘Hackathon’lardan bir tanesinde NFT, Metaverse ve Blokzincir temalı proje çalışmasının içerisindeyiz. 41 takım 112 geliştiriciyle tam 36 saat boyunca buradaki alanda aslında zaman zaman uyuyarak, zaman zaman uyuklayarak, zaman zaman da tamamen ayakta durarak bir çalışmayı sergilediler. 36 saat boyunca kodladılar aslında. Bu kodların neticesinde yapmış oldukları çalışmaları karşılarındaki mentorlere ve jürilere sunuyorlar. Jüride hem akademik anlamda çalışma yapan kişiler mevcut hem de diğer tarafta sektörde çalışmaları nasıl kullanırız diye sorduklarında cevap verebilecek sektör temsilcileri de burada.”

Açık Kaynak Platformu Direktörü Sertaç Yerlikaya ise şu ifadeleri kullandı:

“Açık Kaynak Platformu olarak sektör temsilcileri, kamu ve üniversitelerle birlikte yarışmalar düzenliyoruz. Bugün yaptığımız etkinlik de bu yarışmalardan birisi. Blokzincir, NFT ve Metaverse konusunda hem sektörde ve üniversitelerde öğrenciler arasında start-up’lar arasında farkındalığı artırmak hem bu alanda yeni girişimlere fırsat vermek hem de ekosistem paydaşlarını bir araya getirmek amacıyla bu yarışmayı düzenledik. 120’nin üzerinde sektör temsilcimiz de yarışmada bizi desteklediler. Yarışma oldukça heyecanlıydı, uzun zamandır fiziksel olarak yaptığımız ilk yarışma. Cuma günü açılışı yapılmıştı, 36 saat sürdü yarışma. 110’un üzerinde yarışmacı ve takım katıldı. Oldukça heyecanlı ve verimli bir çalışma oldu.”

Proje kategorisinde Medipol Blockchain takımı birinci oldu ve 100.000 TL ödül kazandı. İkinci olan Notus Network 75.000 TL, üçüncü olan O.M.S. ise 50.000 TL ile ödüllendirildi.

Case kategorisinde ise 42 Core takımı birinci oldu ve 100.000 TL’lik para ödülü almaya hak kazandı. İkinci Ft_bestof42 takımı 75.000 TL , üçüncü Ft_Blockchain takımı ise 50.000 TL kazandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.