ZIL Coin Nedir? Zilliqa (ZIL) Coin Yorum ve Geleceği 2022

0 1

Bu yazımızda ZIL coin nedir, kripto para birimi Zilliqa (ZIL) nedir, ZIL coin nasıl satın alınır gibi sorulara cevap vermeye çalıştık. İşte ZIL coin yorum ve geleceği hakkında detaylar…

Zilliqa, birçok blok zincirinin karşılaştığı ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmek için parçala kullanmayı amaçlayan bir kripto para birimidir. Parçalama, madencilik ağını işlemleri paralel olarak işleyen daha küçük parçalara bölme işlemidir.

Zilliqa (ZIL) Coin Nedir?

Zilliqa, parçalama yoluyla kullanıcı ölçeklenebilirliğini artırmayı amaçlayan bir blok zinciri platformunu çalıştırmak için küresel, dağıtılmış bir bilgisayar ağını teşvik etmeyi amaçlayan bir yazılımdır.

Bu şekilde Zilliza, merkezsiz uygulamalar (dapps) ve Ethereum, Tron ve EOS gibi kripto para birimlerinden oluşan bir ekosistemi büyütmeyi amaçlayan bir dizi rakip blok zincirinden biridir.

Kendini diğerlerinden ayırmak için Zilliqa, daha fazla işlemi desteklemek için altyapısını birbirine bağlı birkaç blok zincirine bölen bir parçalama işlemi kullanır.

Zilliqa ayrıca, güvenliğe odaklanan ve geliştiricilerin gerçek dünya hizmetlerini çoğaltmaya yönelik özelleştirilebilir dapp’ler yazmasına ve başlatmasına olanak tanıyan yerel bir programlama dili olan Scilla’yı da piyasaya sürdü.

Tüm bu özellikleri elde etmek için, ağın yerel kripto para birimi ZIL, programları yürütmek, işlemleri göndermek ve ağı destekleyen aktörleri teşvik etmek için kullanılır.

Zilliqa’yı Kim Yarattı?

Zilliqa, Singapur Ulusal Üniversitesi’nden iki araştırmacı olan kurucu ortaklar Amrit Kumar ve Xinshu Don tarafından Haziran 2017’de başlatıldı. Ağın ana ağı Ocak 2019’da yayına girdi.

Proje, 2017 yılında ETH’de 22 milyon doları aşan bir zamanda ZIL tokeninin İlk Para Arzını (ICO) düzenledi.

Zilliqa, kurucu Zilliqa Research şirketinin yanı sıra bir büyüme girişimi şirketi olan ZILHive tarafından desteklenmektedir.

Zilliqa Nasıl Çalışır?

Zilliqa ağı, akıllı sözleşme, işlem yerleşimi ve token verme gibi diğer kripto para ağlarında ortak olan birçok özellik sunar.

Geliştiriciler, özel programlama mantığını (akıllı sözleşmeler) çalıştırmak ve çeşitli ürün ve hizmetler sunmak için yeni programlar (merkezi olmayan uygulamalar) tasarlamak için tescilli dili Scilla’yı kullanabilir.

Bu sistem uygulamada karmaşık olsa da, Zilliqa nihayetinde akıllı sözleşmeleri yürütmek ve ağ işlemlerini ölçeklenebilir ve verimli bir şekilde onaylamak için tasarlanmıştır.

Parçalama

Parçalama, ağı birkaç parçaya veya parçalara bölen ve node’lar ağ işlemlerinin yalnızca bir kısmını işlemesine izin veren yapısal bir tekniktir.

Her parça kendi blok zinciri gibi davranır ve kendilerine atanan düğümlerin verileri depolamasına, işlemleri işlemesine ve mikro blok adı verilen özel parça zincirlerine yeni bloklar eklemesine izin verir.

Mikro bloklar daha sonra Zilliqa blok zincirine eklenmek üzere Dizin Hizmet Nodeleri (veya DS Nodeleri) tarafından bir işlem bloğunda birleştirilir.

Not olarak, parça nodeleri Zilliqa blok zincirinin belirli bir alt kümesini içerir ve Zilliqa’nın tüm geçmişini depolamak zorunda değildir.

Pratik Bizans Hata Toleransı (pBFT)

Zilliqa’nın merkezinde, dağıtılmış bilgisayar ağını senkronize tutan Pratik Bizans Hata Toleransı (pBFT) yönetim mekanizması bulunur.

Nodelerin blok zincirini güçlendirmesi ve değişikliklere oy vermesi için önce ZIL’i paylaştırmaları gerekir, bu da ZIL’e sahip olan herkesin ağın çalışmasına yardımcı olabileceği anlamına gelir. pBFT kullanarak, belirli parçalara atanan tüm düğümler, bir mikro blok sonlandırılmadan ve bir işlem bloğunda birleştirilmeden önce anlaşmalıdır.

Her node daha sonra işlemleri doğrulamak için blok ödülünün bir kısmı ile ödüllendirilir.

Zilliqa (ZIL) Coin Yorum ve Geleceği 2022

Zilliqa’nın kripto para birimi ZIL, ağının korunmasında ve işletilmesinde önemli bir rol oynar ve tutma, gönderme ve stake için kullanılabilir.

Kullanıcılar, ZIL’e sahip olarak ve stake ederek, her bir oylama, bahis yaptıkları ZIL token miktarıyla orantılı olacak şekilde, ağ yükseltmelerinde oy kullanma olanağı kazanır.

Diğer birçok kripto para birimine benzer şekilde, ZIL arzı sınırlıdır, yani yazılımın kurallarına göre yalnızca 21 milyar ZIL olacaktır.

Kullanıcılar, merkezsiz uygulamalar için ölçeklenebilir ve güvenli bir platform oluşturma girişimine dayanarak Zilliqa’yı çekici bulabilir.

Ayrıca geliştiriciler, platformu yüksek hacimde etkinlik kazanabilecek ürünler ve hizmetler için çekici bulabilir.

Yatırımcılar, piyasanın bir gün daha ölçeklenebilir blockchain’leri tercih edeceğine inanırlarsa, ZIL’i satın alıp portföylerine eklemeye çalışabilirler.

ZIL Coin Kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 ZIL Coin 1.39 TL TL’den işlem görüyor. ZIL Coin fiyatı son 24 saat içerisinde -1.63% değişim gösterdi. ZIL Coin’in son 24 saatteki işlem hacmi ise 249,844,908 $ dolar, toplam piyasa değeri ise 1,339,663,457 $ dolar seviyesinde.

ZIL Coin Kaç Dolar?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 ZIL Coin 0.094004 $ dolardan işlem görüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.